DUBROVNIK – Prvi pametni grad u regionu

Svjetski gigant u proizvodnji mrežne opreme i leader u mrežnoj sigurnosti – CISCO u Barceloni je premijerno predstavio svoju „Cisco Smart+Connected Digital Platform“ i upravo ovu platformu Dubrovnik ima među prvih par gradova u svijetu.Pametna ulica u Gružu je spojena na nju.

Kada govorimo o sigurnosti podataka, hakiranju ili raznoraznim oblicima cyber napada, tada zasigurno možemo reći da je riječ je o najsigurnijoj Smart City Platformi namijenjenoj gradovima koja služi za prikupljanje podatka iz raznoraznih senzora, njihovu obradu i pretvaranje u korisne informacije za građane i gradsku upravu. CISCO je ovu platformu razvijao više od 2 godine.

Riječ je o „otvorenoj platformi“ što znači da Platforma na sebe omogućava spajanje senzora neovisno o njihovom proizvođaču, a svi prikupljeni podaci mogu se koristiti unificirano tj. kao da su svi prikupljeni iz istih senzora. Ova funkcionalnost platforme omogućava da na primjer grad može naručiti i kupiti parkirne senzore od više različitih proizvođača ili ih možda može napraviti neki od naših lokalnih startup-a i svi oni zajedno mogu unificirano slati korisne informacije u centralni sustav Sanitata odakle se upravlja cjelokupnim gradskim parkingom. To znači da grad više ne mora biti ovisan o samo jednom proizvođaču i ne mora uvijek od njega nabavljati senzore, ukoliko su drugi jeftiniji ili bolji, a stare pri tome ne treba baciti. Na isti sustav se mogu spojiti i privatni parkinzi u Gradu.

Samo ova funkcionalnost znači ogromne uštede za Grad, a građani ovako mogu dobiti puno korisniju informaciju o cjelovitom parkirnom prostoru u gradu, a ne samo o parkingu u vlasništvu grada.

Drugi primjer kako se platforma može iskoristiti je u upravljanju javnom rasvjetom sa jednog mjesta, neovisno je li grad ima različite dobavljače rasvjetnih tijela. I ovo pravilo vrijedi za sve senzore i za sve segmente upravljanja gradom.

Video prezentacija vizije Dubrovnika kao Pametniog grada do 2020, možete pogledati u nastavku:

 S druge strane podatke koji se prikupljaju na platformi može koristiti bilo tko, uz prethodno dopuštenje Grada jer je Grad isključivi vlasnik svih podataka. Podaci mogu služiti za informacije prema građanima (i tada se to zovu otvoreni podaci jer su javno i besplatno dostupni), a interesantno je i to da sada Gradu može pristupiti bilo koji inovator/programer/developer i zatražiti pristup prikupljenim podacima i temeljeno na njima može napraviti bilo kakvu aplikaciju korisnu za Grad ili građane. Tako npr. ukoliko se građanima ne sviđa jedna aplikacija za pronalaženje parkinga u Gradu, može se napraviti neka druga bolja ili čak više njih. Ova funkcionalnost platforme da bilo kome može ponuditi podatke za izradu aplikacije izuzetno je poticajna za inovatore i poduzetnike jer sada ne moraju ulagati novac u skupu opremu za vlastite senzore i računalnu opremu, već samo mogu dobiti podatke u realnom vremenu i napraviti aplikaciju koja će ih obrađivati.

Naravno, ono najbitnije je istaknuti visoki stupanj sigurnosti i enkripcije svakog prikupljenog podatka. To se možda u ovom trenutku čini nebitno jer su i količine podataka zanemarive koje se prikupljaju iz senzora. Ali kako vrijeme bude odmicalo tih podataka će biti sve više, a njihova vrijednost će rasti i zanemariti element sigurnosti može u budućnosti imati katastrofalne posljedice po pitanju sigurnosti Grada i građana.

Kada govorimo o vrijednosti ove platforme i vremenu utrošenom na njezin razvoj, možemo govoriti o milijunima dolara i godinama utrošenog rada vrhunskih stručnjaka i programera, ali s obzirom da je platforma bazirana na cloud tehnologiji, to je financijski čini dostupnom svima (od malih općina do milijunskih gradova) ne umanjujući pri tome element njene sigurnosti. [ izvor: http://dubrovackidnevnik.rtl.hr]